Wybierz ogródek        Żłobek    –     Przedszkole

Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym

Współpraca z rodzicami w prywatnym przedszkolu i żłobku: Klucz do sukcesu dziecka

prywatne-przedszkole

Rodzice chcą dla dzieci tego, co najlepsze. Nic dziwnego, że szukając dla swojej pociechy przedszkola tak chętnie zwracają się w stronę placówek prywatnych. Jednak nie wystarczy tylko zapisać dziecko do  niepublicznego żłobka, aby cały jego rozwój powierzyć innym. Nawet, jeśli są to specjaliści, to współpraca na linii opiekun-rodzic jest niesłychanie ważna. Zobacz, jak taka współpraca powinna wyglądać, aby przyniosła jak najwięcej korzyści Twojemu synowi czy córce.

Dziecko w prywatnej placówce a rola rodzica

Zapisałeś dziecko do prywatnej placówki – zrobiłeś pierwszy, bardzo duży krok w kierunku jego dobrostanu, harmonijnego rozwoju i sukcesu. Jednak nawet najlepsze przedszkole nie zastąpi roli rodzica w wychowaniu. Warto o tym pamiętać i zaangażować się we współpracę z opiekunami, dzięki której będziesz wiedzieć, jak maluch zachowuje się w grupie, jak reaguje, jak się rozwija, co lubi, a co sprawa mu trudność i przykrość. Wiedz, że obserwacja dziecka w domu nie da Ci pełnego oglądu sytuacji, a tylko namiastkę.

Dziecko w wieku kilku lat, kiedy zmienia środowisko i zaczyna uczęszczać do placówki, gdzie staje się częścią grupy, wykazuje różne zachowania. Niektórych nie masz okazji zaobserwować, bo nie jesteś ze swoją pociechą 24 godziny na dobę. To właśnie rozmowa z opiekunem dostarczy Ci nowych, cennych informacji. Okaże się niezbędna nie tylko podczas problemów wychowawczych, ale też wtedy gdy będziesz szukać odpowiedzi na pytania dotyczące zachowania dziecka, jego pasji lub innych.

Jaki jest cel współpracy na linii przedszkole-rodzic?

Dziecko, które zaczyna spędzać w placówce kilka godzin dziennie, jest pod opieką innych osób. I choć są to niewątpliwie specjaliści z kwalifikacjami, ich obserwacje są różne od obserwacji rodziców. To normalne, bo w domu maluch jest sam, ewentualnie z rodzeństwem, a żłobek to kilkunastu równolatków, którzy uczą się współżycia w grupie.

Celem współpracy opiekunów z rodzicami jest:

  • wymienianie się obserwacjami i doświadczeniami,
  • lepsze poznawanie dziecka, w celu wspierania jego rozwoju, umożliwienia sprawdzenia się w różnych zajęciach, odkrywania pasji,
  • współpraca przy organizacji eventów (rzadko, choć rodzice muszą np. wyrazić zgodę na wycieczkę).

Prywatna placówka to miejsce, w którym dziecko otaczane jest najlepszą opieką, ma stworzone doskonałe warunki do rozwoju. Jednak kluczem do harmonijnego i szczęśliwego dorastania jest to, aby podobny klimat odtworzyć w domu i wyznawać w każdym z tych miejsc podobne wartości. Jeśli np. dziecko jest agresywne w przedszkolu, warto podzielić się tą obserwacją z rodzicem, który może spróbować dociec problemu w spokojnym, domowym otoczeniu. I odwrotnie – jeśli u dziecka pojawią się nowe zachowania, których mama czy tata wcześniej nie widzieli, rozmowa z opiekunem grupy przedszkolnej może pomóc w zrozumieniu ich źródła.

© Pastelgarden.pl 2020 Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym Polityka Prywatności   –   RODO   –   Polityka Cookies
Projekt i realizacja: marczewski.org