Wybierz ogródek        Żłobek    –     Przedszkole

Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym

Rola zabawy w rozwoju dziecka w przedszkolu i żłobku

zabawa-dziecka

Przedszkole i żłobek to miejsca, w których dzieci nie tylko otrzymują profesjonalną opiekę, ale też przestrzeń do bezpiecznej, kreatywnej zabawy. Jeśli zastanawiasz się, czy w ten sposób Twoja pociecha się rozwija, ten artykuł stanowi odpowiedź na Twoje wątpliwości. Warto dodać, że nowoczesne placówki, oprócz zajęć odbywających się pod nadzorem opiekunów, stwarzają swoim podopiecznym możliwość do swobodnego spędzania czasu wolnego. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko trafiło do miejsca, które uczy, bawi i fascynuje.

Zabawa – główne zajęcie dziecka

Podstawową aktywnością małych dzieci jest beztroska zabawa, dlatego szukając przedszkola dla swojej pociechy znajdź takie, które w bezpieczny sposób jej to umożliwi. Okazuje się, że ta pozornie prosta czynność wnosi bardzo wiele do dziecięcego świata i pełni niesłychanie istotną rolę w ogólnym rozwoju maluchów i starszaków.

Jeśli dodamy do tego możliwość zabawy w grupie, w przestrzeni, która została zaprojektowana z myślą o najmłodszych, mamy gotową receptę na to, jak zaspokoić główną potrzebę. Najpierw jest to przede wszystkim potrzeba bycia w ruchu, a potem tworzenie więzi, umiejętność rozwiązywania konfliktów, budowania relacji itd.

Czym jest zabawa?

Warto przyjrzeć się zabawie, nie jako bezmyślnej czynności wykonywanej przez dzieci, lecz nauce o otaczającym świecie. Dla niektórych takie spojrzenie może być zaskakujące – czy można się uczyć przez zabawę? Tak, szczególnie jeśli jest mowa o zabawie w grupie np. w żłobku. To tutaj dziecko uczestniczy w różnych typach zabaw, od swobodnych, po zorganizowane – konstrukcyjne, manipulacyjne, symboliczne, naśladowcze, tematyczne, inscenizacyjne, twórcze i inne.

Gdybyśmy mieli zdefiniować, czym jest zabawa, to przede wszystkim aktywność, która uczy, zachęca do aktywności, rozwija motorykę poprzez poznawanie nowych faktur, zapachów, smaków. Co więcej, to także forma wyrażania emocji i komunikowania się z dorosłymi. Jednak, aby zabawa była rozwojowa powinna być atrakcyjna i nade wszystko – dobrowolna.

Zabawa – wszechstronny rozwój dziecka

Édouard Claparède stwierdził, że „dla dziecka zabawa jest pracą, dobrem, obowiązkiem i ideałem życia.” Trudno się z tym nie zgodzić! Zabawa:

  • daje świadomość swojego ciała, pomaga w jego koordynowaniu,
  • stymuluje zmysły,
  • uczy cierpliwości i samodzielności lub/i pracy w grupie,
  • ćwiczy pamięć, pobudza wyobraźnię,
  • rozwija małą i dużą motorykę,
  • pomaga rozładować napięcia i emocje,
  • rozwija intelekt,
  • kształtuje charakter,
  • uczy koordynacji ruchowej,
  • wzbogaca słownictwo.

Jednak, co bardzo ważne, zabawa tylko wtedy ma szansę rozwijać, kiedy dziecko uczestniczy w niej z przyjemnością. Do tego trzeba mu stworzyć odpowiednie warunki – kreatywne i bezpieczne. Przestrzeń powinna być estetycznie zaaranżowana, uporządkowana. Nowoczesne żłobki i przedszkola stawiają na wysokiej jakości wyposażenie, edukacyjne zabawki, ale też konstrukcje umożliwiające aktywność ruchową.

© Pastelgarden.pl 2020 Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym Polityka Prywatności   –   RODO   –   Polityka Cookies
Projekt i realizacja: marczewski.org