Wybierz ogródek        Żłobek    –     Przedszkole

Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym

Jak przygotować dziecko na pójscie do żłobka?

dzieckoPójście dziecka do żłobka to nowa i niełatwa sytuacja zarówno dla malucha jak i rodzica. Nierzadko, w związku z narastającymi obawami, rodzice odwlekają moment posłania dziecka do żłobka. Często boją się rozłąki z dzieckiem oraz trudnej adaptacji w żłobku. Wielu z nich zmaga się nie tylko z nową organizacją dnia, lecz przede wszystkim z poczuciem winy. Wraz z nadejściem tego etapu, pojawia się wiele emocji, obaw i pytań. Jedno z nich brzmi: jak przygotować dziecko na pójście do żłobka?

Przede wszystkim rodzice muszą pamiętać o tym, żeby wykazywać się w stosunku do dziecka empatią i zrozumieniem. Żłobek jest miejscem, w którym dziecko jest w pełni bezpieczne – zaczyna poznawać świat, uczy się kontaktów społecznych, nabywa ważnych umiejętności przydatnych w późniejszych etapach rozwoju. Istotnym elementem podczas posyłania dziecka do żłobka jest przepracowanie uczuć przez rodzica. Tylko wtedy, kiedy rodzic jest spokojny i pewny swojej decyzji, dziecku będzie znacznie łatwiej oswoić się z nową sytuacją. Wszelkie negatywne emocje, lęk czy wątpliwości są wyczuwalne i przejmowane przez malucha.

Nocowanie u dziadków, cioci czy przyjaciół jest jednym z pomysłów na oswojenie dziecka z zasypianiem bez obecności rodzica. To także doskonały sposób na poznawanie nowych miejsc, zabaw i osób. Dzięki temu, dziecko podczas zasypiania w żłobku łatwiej zaakceptuje nieobecność rodzica. Kolejnym sposobem, jest wspólna zabawa w żłobek, opowiadania czy czytanie lub słuchanie książeczek o tym, jak wygląda żłobek, co robią tam dzieci i czym się zajmują “ciocie”.

Dzień lub kilka dni przed można wybrać się z dzieckiem do żłobka, aby poznało drogę, zobaczyło, jak wygląda budynek i oswoiło się z tym widokiem. W pierwszych dniach malucha w żłobku, nie powinno być ono pozostawiane na dłużej niż 2 godziny. W późniejszych dniach czas ten powinno się stopniowo wydłużać. Zawsze należy pamiętać o pożegnaniu – dziecko musi wiedzieć o tym, że nie jest nagle pozostawione w nowym miejscu i że rodzic po niego wróci za kilka godzin. To istotny etap, którego nie należy pomijać. Ważnym elementem jest także współpraca rodziców z “ciociami”. Należy poinformować nauczycieli o zainteresowaniach, upodobaniach i ewentualnych lękach malucha, aby uniknąć zbędnego stresu.

Należy pamiętać o tym, że kwestia adaptacji jest kwestią indywidualną i u każdego malucha będzie wyglądała inaczej. Najczęściej jest to 6 tygodni, jednak zmiany w zachowaniu malucha zauważalne są po upływie 2 tygodni. Niektóre dzieci przyzwyczajają się do nowej rzeczywistości bardzo szybko, inne natomiast potrzebują znacznie więcej czasu i poświęconej uwagi.

© Pastelgarden.pl 2020 Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym Polityka Prywatności   –   RODO   –   Polityka Cookies
Projekt i realizacja: marczewski.org