Wybierz ogródek        Żłobek    –     Przedszkole

Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym

Jak przygotować dziecko na pójscie do przedszkola?

dzieckoPodjęcie decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola nie należy do najłatwiejszych. Każda zmiana wiąże się bowiem nie tylko z ciekawością, lecz również z niepewnością. Jak zatem oswoić się z nową sytuacją i jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Przede wszystkim, jako rodzic, należy pamiętać o tym, aby do wszystkiego co przeżywa dziecko podchodzić z empatią i zrozumieniem. Spokojny rodzic to spokojne dziecko, dlatego też ważne jest również przepracowanie własnych uczuć, inaczej dziecko wyczuje wszelkie lęki i wątpliwości. Należy zrozumieć przede wszystkim fakt, że oddając malucha do przedszkola, zapewniamy mu bezpieczeństwo i opiekę. To naturalny, kolejny etap, związany z rozwojem dziecka. Najważniejszymi elementami adaptacji dziecka w przedszkolu są rozmowa oraz okazywanie uczuć – zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Okazywanie wsparcia i czułości, dodawanie otuchy, poświęcanie jak największej ilości czasu na rozmowę z pewnością pozytywnie wpłyną na przygotowanie i wdrożenie dziecka w nowy etap.

Rady na sam początek – wprowadzenie

Na początku, stopniowo i powoli należy wdrażać malucha w nową, nadchodzącą rzeczywistość. Można oswajać dziecko z myślą o pójściu do przedszkola poprzez wspólną zabawę czy opowiadanie o tym co i kiedy się tam robi. Dobrym pomysłem może być także wspólne przygotowywanie wyprawki przedszkolnej, zakup plecaka, ręczniczka czy kapci.

Warto również wybrać się z dzieckiem wcześniej do przedszkola i wszystko mu pokazać. Zwiedzanie, poznawanie pomieszczeń i zabawek z rodzicem u boku z pewnością bardziej zaangażuje dziecko w zabawę i pomoże dziecku bez strachu przejść przez zajęcia adaptacyjne.

Proces adaptacji dziecka w przedszkolu

Pierwsze dni z pewnością nie będą należały do najłatwiejszych, dlatego też wówczas nie należy zostawiać dziecka w przedszkolu na dłużej niż 2 godziny. W późniejszych dniach należy stopniowo wydłużać ten czas. Ważnym elementem adaptacji jest współpraca rodziców z nauczycielami. Oprócz szczegółowego omawiania każdego minionego dnia, opiekuni muszą być także informowani o ewentualnych przyzwyczajeniach czy lękach dziecka. Pomoże to nauczycielkom dostosować odpowiednio adaptację.

Proces adaptacyjny trwa najczęściej do 6 tygodni. Zauważalne zmiany w zachowaniu dziecka można dostrzec już po 2 tygodniach regularnego uczęszczania do przedszkola. Należy jednak pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia i czasu podczas procesu wdrażania w nowy etap. Niektóre z dzieci przystosowują się do nowego miejsca i otoczenia bardzo szybko, a niektóre potrzebują więcej czasu na adaptację.

© Pastelgarden.pl 2020 Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym Polityka Prywatności   –   RODO   –   Polityka Cookies
Projekt i realizacja: marczewski.org