Wybierz ogródek        Żłobek    –     Przedszkole

Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym

Jak przygotować dziecko na pójscie do przedszkola?

Przedszkole stanowi niezwykle ważny etap w rozwoju dziecka – to właśnie tu doskonalą swoją umiejętność mowy, uczą się relacji społecznych, a także przygotowują do pierwszych, poważnych szkolnych zajęć. Niektóre dzieci chętnie uczęszczają do przedszkoli, a inne mogą mieć z tym pewne trudności– jak je do tego zachęcić?

Wielu rodziców uważa, że ich maluchy nie są gotowe na przedszkole. Tymczasem kluczem do dziecięcej radości często jest po prostu wybór właściwej placówki oraz odpowiednia zachęta, która zmotywuje dzieci do codziennych zajęć.

Moje dziecko nie chce iść do przedszkola – dlaczego?

Małe dzieci są bardzo związane ze swoimi rodzicami, dlatego też pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla nich trudne. Nie bez powodu dobre placówki oferują rodzicom i dzieciom tak zwany okres przygotowawczy – w tym czasie rodzic może uczęszczać na zajęcia z dzieckiem i stopniowo oswajać go z nową rzeczywistością oraz miejscem.

Jeśli okres przygotowawczy minął bez większych problemów, a w trakcie semestru maluch nie chce chodzić do przedszkola, przyczyną może być to, że dziecko nie odnajduje się w tym konkretnym przedszkolu lub nie może złapać kontaktu z innymi dziećmi. W takiej sytuacji warto porozmawiać z opiekunem grupy, aby znaleźć przyczynę problemu.

W jaki sposób rodzic może zachęcić dziecko do przedszkola?

Jeśli oferta przedszkola została dokładnie sprawdzona i odpowiada rodzicom, a opiekun grupy przekazał swoje uwagi dotyczące zachowania dziecka, a także wskazał metody wspomagania dziecka, rodzice mogą również zachęcać w sposób naturalny malucha do tego, aby chętnie chodził do przedszkola.

To bardzo proste zadania, które nie tylko zachęcają malucha do chodzenia do przedszkola, ale budują również więź komunikacyjną z rodzicem.

  1. Zapytaj swoje dziecko, jak podobało mu się w przedszkolu.
  2. Zapytaj malucha, co fajnego go dzisiaj spotkało – jakie zajęcia mu się podobały, albo jaka zabawa była jego ulubioną.
  3. Zapytaj go o to, jak smakował mu obiad czy podwieczorek.


Z dzieckiem, które odczuwa niechęć przed pójściem do przedszkola należy również rozmawiać. Najczęstszym powodem takiego zachowania jest lęk przed rozłąką z rodzicami, a także ulubionymi rzeczami, które zawsze ma w domu. Rolą rodzica jest zatem uświadomienie maluchowi, że po kilku godzinach rozłąki znów maluch spotka się z rodzicami, a ulubiony pluszak lub zabawka mogą razem z nim pójść do przedszkola.

Warto uświadomić maluchowi jakie atrakcje będą czekać na niego na miejscu, a także że odczuwany przez niego lęk jest normalny, ale mama lub tata wrócą tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Pamiętaj, by po odebraniu dziecka z przedszkola poświęcić mu swój czas i pozwól mu na rozmowę – odłóż telefon i zadaj kilka prostych pytań, dzięki którym wasza więź tylko się wzmocni. Gwarantujemy, że nie ma maluchów, które nie lubią przedszkoli – należy je tylko odpowiednio przygotować i oswoić z naturalnymi zmianami.

© Pastelgarden.pl 2020 Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym Polityka Prywatności   –   RODO   –   Polityka Cookies
Projekt i realizacja: marczewski.org