Wybierz ogródek        Żłobek    –     Przedszkole

Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym

Angielski w żłobku – czy warto?

Wśród placówek edukacyjnych coraz częściej możemy spotkać się ze żłobkiem lingwistycznym. Najczęściej podejmowana jest w nim nauka języka angielskiego. Czy roczne dziecko jest gotowe na pierwszy kontakt z językiem obcym?

Poszukując idealnego żłobka dla dziecka często bierzemy pod uwagę różnego rodzaju zajęcia dodatkowe – odkrywanie świata podczas leśnych spacerów, zabawy zgodne z filozofią Montessori, ale też i zajęcia języków obcych. O ile atrakcje związane z pierwszymi dwoma zainteresowaniami jesteśmy w stanie zagwarantować maluchowi w domu samodzielnie, o tyle w przypadku nauki języków obcych warto postawić na wykwalifikowaną kadrę. Dlaczego i kiedy wprowadzić pierwszy język obcy?

Język angielski dla maluchów – dlaczego warto?

Wczesne oswojenie dziecka z językiem obcym pomaga mu w późniejszym etapie edukacji – zna już nie tylko podstawowe zwroty i słowa, ale jest w potocznym rozumieniu osłuchane z jego brzmieniem. Dzięki temu nauka gramatyki, a także konstrukcji poszczególnych wyrażeń jest znacznie prostsza.
Angielski jest obecnie jednym z najważniejszych języków, dzięki któremu konkurencyjność na rynku pracy, jak i swobodna komunikacja za granicą jest po prostu możliwa. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że edukację w tym zakresie warto zacząć jak najszybciej, czyli w momencie gdy maluch jest po prostu na to rozwojowo gotowy.

Kiedy wprowadzić język obcy?

Język angielski w przedszkolu nie jest już niczym nadzwyczajnym, ale pierwsze zajęcia warto wprowadzić już w żłobku. Dzięki prostym zabawom maluchy uczą się równocześnie dwóch języków – ojczystego oraz obcego. Nauka ta znacznie różni się od tej, którą znamy ze szkół – to przede wszystkim proste zabawy polegające na używaniu podstawowych zwrotów, a także nazywanie przedmiotów, czyli dokładnie to, co robimy w przypadku języka polskiego.

Czy wprowadzanie drugiego języka w momencie, gdy dziecko nie zna jeszcze swojego ojczystego to dobry pomysł? Choć może się wydawać, że w ten sposób zbyt duża ilość wiedzy przytłoczy dziecko, warto mieć na uwadze że taki sam mechanizm zachodzi w rodzinach, gdy dwoje rodziców pochodzi z innych krajów – maluchy starają się rozmawiać z obojgiem rodziców w ich ojczystym języku. Ćwiczenie te nie tylko rozwija umiejętności lingwistyczne, lecz również umiejętność logicznego myślenia.

Czy warto zapisać dziecko do żłobka z angielskim?

Jak wspomnieliśmy, język obcy jest wprowadzany w formie zabawy i nie ma negatywnego wpływu na rozwój innych umiejętności u dzieci, dlatego też warto wprowadzić go do życia malucha jak najwcześniej. Osłuchanie, a także nauka podstawowych zwrotów zaowocują w przyszłości znacznie lepszym i łatwiejszym przyswajaniem wiedzy.

Nauka języków obcych to bezpieczny start w przyszłość, który pokochają maluchy – korzyści, jakie płyną z nauki z pewnością zostaną przez nie docenione! Tym bardziej, że nie ma nic lepszego niż nauka poprzez zabawę.

© Pastelgarden.pl 2020 Językowe Przedszkole i Żłobek o profilu artystyczno-matematycznym Polityka Prywatności   –   RODO   –   Polityka Cookies
Projekt i realizacja: marczewski.org